donbasjaka (donbasjaka) wrote,
donbasjaka
donbasjaka

Молодь вшанувала перше підняття державного прапора на Донбасі (ФОТО) | ngo.donetsk.ua

Молодь вшанувала перше підняття державного прапора на Донбасі (ФОТО)

25 Серпень, 2011 - 13:15
Традиційно, День Державного прапора України кожне місто, кожна державна установа якось відзначають, цього року теж в бібліотеках зробили стенди, на будівлях підняли стяги. На жаль, це все робиться більш для “галочки”, без душі та серця.

 А чому б не пригадати, що у далекому 1917 році, 7 листопада, коли Центральна Рада своїм ІІІ Універсалом проголосила утворення Української Народної Республіки, жовто-сині національні прапори було піднято і над Бахмутською повітовою земською управою (нині – будинок Артемівського залізничного технікуму). 

Це місце знаходиться лише в 25 км від Костянтинівки. Бахмуту (сучасний Артемівськ) тоді належало стати центром державного утворення УНР „Половецька земля” (Старобільський, Слов’яносербський і Бахмутський повіти) з населенням, що сягало на той час мільйона чоловік. 

До речі у землю Донеччини з центром у Слов'янську, входили Зміївський, Ізюмський, Вовчанський, Куп’янський, Корочанській та Білгородській повіти.  

Історія Бахмутського краю (невід'ємною часткою якого була Костянтинівка та район) доби національно-визвольних змагань 1917 – 1919 років має чимало непрочитаних, заборонених або знищених у радянські часи  сторінок. Але варто пам’ятати й шанувати перші спроби утвердження української державності на нашій землі. 

Святкуючи День Державного прапора України й День Незалежності, варто згадати час і місце, де вперше над нашим краєм було піднято синьо-жовтий стяг у далекому 1917 році.

Вже 23 серпня 2011 року громада національно-свідомої молоді Артемівська все ж  відсвяткувалиа День  прапора, свого, рідного а не якогось чужого. 

Представники низки громадських організацій та осередків демократичних партій міста надіслали голові міськраді пану Реві листа з пропозицією встановити на цьому місті пам'ятну дошку (фінансування проекту ГО готові взяти на себе). 

Є сподівання, що 7 листопада дошка буде встановлена. Але чи місце їй поряд з дошками пам'яті  більшовицьких вождів Артему та Чубарю, що вже існують на фасаді залізничного технікуму?    

Історична довідка 

Бахмутський повіт — адміністративно-територіальна одиниця Катеринославської губернії з центром у місті Бахмут. Займав східну частину губернії. Повіт було утворено 1703 року з початком промислу на річці Бахмутці соляних джерел. 

Половецька земля — земля УНР утворена 2-4 березня 1918 законом про адміністративно-територіальний поділ України. Земський центр — місто Бахмут.

 

До землі увійшли Слов'яносербський та Бахмутський повіт Катеринославської і Старобільський повіт Харківської губернії. Тобто до землі належали сучасні терени півночі Донецької області й майже всієї Луганської (крім крайньої півночі, що входила до іншої землі УНР). Половецька земля була важливим промисловом центром України, до неї зокрема належали такі міста як Донецьк (тоді Юзівка), Алчевськ й Луганськ.

 Організація влади не була завершена. Проіснувала ця земля майже 2 місяці до 29 квітня 1918 року узв'язку з утворенням Української Держави на чолі з гетьманом Скоропадським.

В цілому, історія Бахмутського краю в 1917 – 1921 роках має чимало недосліджених та штучно замовчуваних сторінок. У радянських дослідженнях усе розмаїття політичного життя в регіоні після повалення царату зводилося до боротьби трудящих під керівництвом партії більшовиків за встановлення радянської влади, якій чинили опір різноманітні вороги – представники дрібнобуржуазних партій, українські націоналісти, австро-німецькі окупанти, білокозаки й денікінці. З історичної науки було усунуте тлумачення подій 1917 – 1921 років у нашому краї як складової частини національно-визвольних змагань українського народу.

Втім, навіть у тогочасній «Історії міст і сіл Української РСР» можна знайти згадки про наявність у Бахмуті в 1917 році місцевих організацій українських партій соціалістів-федералістів, соціал-демократів, соціалістів-революціонерів, про діяльність осередків «Просвіти» та Вільного козацтва, їх вплив на настрої частини солдатів розташованого тут 25-го запасного полку. Коротко згадується про заколот проти радянської влади націоналістично настроєних солдат 25-го полку в листопаді та їх роззброєння робітниками Краматорська, Дружківки та інших міст у грудні 1917 року.

Бурхливий розвиток політичних подій наприкінці жовтня – на початку листопада викликав до життя резолюції повітового з’їзду УСДРП в Бахмуті, опубліковані в «Робітничій газеті» 5 листопада 1917 року. З’їзд виступав за якнайскоріше скликання Всеросійських Установчих Зборів, а також і суверенних Українських Установчих Зборів, за поширення компетенції Центральної Ради з її Генеральним Секретаріатом на анексовані Тимчасовим урядом губернії (Харківську, Катеринославську, Херсонську й Таврійську), негайне проголошення Української демократичної Республіки в федеративному зв’язку з Росією. У ці ж дні над Бахмутом і було піднято перший синьо-жовтий прапор.

Володимир Березін

http://ngo.donetsk.ua/articles/molod-vshanuvala-pershe-pidnyattya-derzhavnogo-prapora-na-donbasi-foto
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments